آیا قطع ناگهانی برق می تواند به وسایل برقی آسیب برساند؟

متن کامل

آیا قطع ناگهانی برق می تواند به وسایل برقی آسیب برساند؟

 

البته اگر برق قطع شود، وسایل برقی کار نمی کنند. این ناخوشایند است اما لزوما مضر نیست. هنگامی که برق پس از قطعی برق باز می گردد، از یک وضعیت افزایشی عبور می کند. این "موج جزر و مدی" الکتریسیته می تواند به وسایلی که روشن مانده اند آسیب برساند.

در شرایط عادی الکتریکی، وسایل برقی با توجه به هدف و درجه بندی خود از جریان الکتریکی استفاده می کنند. ولتاژ خط AC معمولی و پایدار است و موتورها، بخاری‌ها و وسایل الکترونیکی در یک دستگاه مانند طراحی شده‌اند. دستگاه از مقدار اسمی جریان استفاده می کند.

سیستم الکتریکی ممکن است دچار سوختگی یا افت شدید ولتاژ شود، به ویژه در هوای گرم، زمانی که تهویه مطبوع شبکه برق را تحت تأثیر قرار می دهد. ولتاژ معمولی 105 تا 120 ولت برای چند ثانیه یا چند دقیقه به زیر 90 ولت می رسد. این باعث می شود که موتورهای الکتریکی کارایی نداشته باشند یا اصلا کار نکنند.

آسیب به خطوط برق، آب و هوای سخت و تجهیزات قدیمی می تواند باعث قطع برق در یک منطقه وسیع شود. در چنین حالتی، برق نمی تواند از ایستگاه تولید برق به خانه یا محل کار شما برسد. سیم های تامین کننده برق از جریان الکتریکی خالی می شوند.

افزایش جریان

هنگامی که شبکه برق را به یک منطقه باز می‌گرداند، سیم‌هایی که از جریان الکتریکی خالی بودند، هجومی به نام موج را تجربه می‌کنند. در طول موج، برق به سرعت در جریان است تا سیم های خالی را پر کند. در لحظه، جریانی که در آن جریان می‌یابد بسیار بیشتر از جریان اسمی است که دستگاه‌ها برای تحمل آن طراحی شده‌اند.

افزایش ولتاژ

ولتاژ خط می تواند در صورت افزایش جریان افزایش یابد و خط معمولی 110 ولت را با 200 ولت یا بیشتر برای دوره های کوتاهی افزایش دهد. این ممکن است پس از خاموشی، صاعقه یا دلایل دیگر اتفاق بیفتد. نوسانات شدید ولتاژ می تواند به اکثر تجهیزات الکتریکی آسیب برساند یا از بین ببرد.

حفاظت

اگر برق برای مدت طولانی قطع شد، چراغ‌های برق و هر وسیله‌ای از جمله رایانه، تلویزیون و یخچال را خاموش یا جدا کنید. وقتی برق دوباره وصل شد، اجازه دهید برق برای چند دقیقه تثبیت شود قبل از اینکه دستگاه ها را دوباره روشن کنید. برای کامپیوترها و وسایل الکترونیکی گران قیمت، روی محافظ برق با سرکوبگرهای برق یا تجهیزات حفاظتی مشابه سرمایه گذاری کنید.

 

تعداد بازدید: 77

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×