طیف الکترومغناطیسی چیست؟

متن کامل

نور مرئی

 

طیف نور مرئی چیست؟

طیف نور مرئی بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که چشم انسان می تواند آن را مشاهده کند. به طور ساده تر، این طیف از طول موج ها را نور مرئی می نامند. به طور معمول، چشم انسان می تواند طول موج های 380 تا 700 نانومتر را تشخیص دهد.

 

طول موج های نور مرئی

تمام تشعشعات الکترومغناطیسی نور هستند، اما ما فقط می توانیم بخش کوچکی از این تابش را ببینیم - بخشی که ما آن را نور مرئی می نامیم. سلول های مخروطی شکل در چشم ما به عنوان گیرنده های تنظیم شده با طول موج در این باند باریک طیف عمل می کنند. بخش‌های دیگر طیف دارای طول موج‌های بسیار بزرگ یا بسیار کوچک و پرانرژی برای محدودیت‌های بیولوژیکی درک ما هستند.

همانطور که طیف کامل نور مرئی از یک منشور عبور می کند، طول موج ها به رنگ های رنگین کمان جدا می شوند زیرا هر رنگ دارای طول موج متفاوتی است. بنفش دارای کوتاه ترین طول موج با حدود 380 نانومتر و قرمز دارای بیشترین طول موج با حدود 700 نانومتر است.

 

تاج خورشید

خورشید منبع غالب امواج نور مرئی است که چشم ما دریافت می کند. بیرونی ترین لایه جو خورشید، تاج، در نور مرئی دیده می شود. اما آنقدر کم‌نور است که نمی‌توان آن را جز در زمان خورشید گرفتگی کامل دید، زیرا فوتوسفر درخشان آن را فراگرفته است. عکس زیر در طی یک خورشید گرفتگی کامل گرفته شده است که در آن فوتوسفر و کروموسفر تقریباً به طور کامل توسط ماه مسدود شده است. الگوهای مخروطی ، جریان های تاجی، در اطراف خورشید توسط جریان بیرونی پلاسما شکل می گیرند که توسط خطوط میدان مغناطیسی شکل گرفته است که میلیون ها مایل در فضا گسترش می یابد.

رنگ و دما

همانطور که اجسام داغ تر می شوند، انرژی تحت سلطه طول موج های کوتاه تر ساطع می کنند و در مقابل چشمان ما تغییر رنگ می دهند. شعله روی مشعل دمنده از قرمز به مایل به آبی تغییر می کند، زیرا برای سوزاندن داغ تر تنظیم می شود. به همین ترتیب، رنگ ستارگان دمای آنها را به دانشمندان می گوید.

خورشید ما بیش از هر رنگ دیگری نور زرد تولید می کند زیرا دمای سطح آن 5500 درجه سانتی گراد است. اگر سطح خورشید سردتر بود ، مثلاً 3000 درجه سانتیگراد ، مانند ستاره بتلژوز قرمز به نظر می رسید. اگر خورشید داغتر بود، مثلاً 12000 درجه سانتیگراد ، مانند ستاره ریگل آبی به نظر می رسید.

آزمایش اسحاق نیوتن در سال 1665 نشان داد که یک منشور نور مرئی را خم می کند و هر رنگ بسته به طول موج رنگ با زاویه کمی متفاوت شکست می خورد.

 

طیف و رنگ های طیفی

بررسی دقیق طیف نور مرئی از خورشید و سایر ستارگان ما، الگویی از خطوط تیره را نشان می دهد که خطوط جذب نامیده می شوند. این الگوها می توانند سرنخ های علمی مهمی را ارائه دهند که ویژگی های پنهان اشیاء را در سراسر جهان نشان می دهد. عناصر خاصی در جو خورشید رنگ های خاصی از نور را جذب می کنند. این الگوهای خطوط در طیف ها مانند اثر انگشت برای اتم ها و مولکول ها عمل می کنند. برای مثال، با نگاهی به طیف خورشید، اثر انگشت عناصر برای کسانی که از آن الگوها آگاه هستند، واضح است.

الگوها همچنین در نمودار انعکاس یک جسم مشهود هستند. عناصر، مولکول ها و حتی ساختارهای سلولی دارای نشانه های منحصر به فردی از بازتاب هستند. نمودار انعکاس یک جسم در سراسر یک طیف، امضای طیفی نامیده می شود. نشانه های طیفی ویژگی های مختلف زمین در طیف نور مرئی در زیر نشان داده شده است.

 

تعداد بازدید: 83

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×