روش های مناسب برای تهویه خانه چیست؟

متن کامل

تهویه خانه


کیفیت هوای داخل خانه برای سلامتی شما بسیار مهم است زیرا بیش از 90 درصد از زمان خود را در یک فضای بسته می گذرانید. بیایید اهمیت کیفیت هوای داخل ساختمان را بررسی کنیم.

محیط داخلی شما ممکن است خیلی آلوده نباشد، با این حال، مقدار کمی آلودگی در داخل خانه می تواند خطرات مرتبط با سلامتی را به ویژه در طول مشکلات همه گیر کووید-19 ایجاد کند.

همه چیز با تهویه موجود شروع می شود. اگر مقدار هوای تازه وارد خانه شما خیلی کم باشد، آلاینده ها بدون فضایی برای خروج شروع به جمع شدن می کنند که می تواند باعث مشکلات سلامتی و راحتی شود.

تهویه خانه به معنای ورود هوای خنک و نسیم به خانه شما و خروج هوای کهنه است. بنابراین، نقش مهمی در بهبود کیفیت هوای خانه شما دارد.

انواع تهویه منزل

تهویه طبیعی ساده ترین و محبوب ترین نوع تهویه است. با این حال، ممکن است در برخی موارد کافی نباشد. بیایید به سه نوع اصلی تهویه نگاهی بیندازیم: تهویه طبیعی، نقطه ای و تهویه کل خانه، که به زیر شاخه های مختلف تقسیم می شوند تا به شما کمک کنند بهترین گزینه را برای خانه خود انتخاب کنید.

1. تهویه طبیعی

 

همانطور که از نام آن پیداست، تهویه طبیعی بدون تجهیزات مصنوعی انجام می شود و برای ایجاد حرکت هوا در داخل و خارج از خانه به باد متکی است. این حرکت طبیعی هوا می تواند از طریق پنجره ها، درهای باز و هر روزنه ای مانند درهای حیوانات خانگی رخ دهد.

تهویه طبیعی حتی اگر باد خلاف جهت خانه شما می وزد کار می کند. در این سناریو، هوا به پنجره های شما در سمتی که رو به باد است وارد می شود، در حالی که یک اثر خلاء هوا را از پنجره های شما بیرون می کشد.

این تهویه همچنین با "اثر دودکش" کار می کند. هنگامی که هوای خنک وارد خانه ای در طبقه اول یا زیرزمین می شود، پس از جذب گرما بالا می رود و از پنجره های قسمت بالایی خارج می شود.

نقطه ضعف استفاده از تهویه طبیعی غیرقابل اعتماد بودن آن است. نمی تواند خانه شما را همیشه به طور یکنواخت تهویه کند، به خصوص اگر برای صرفه جویی در مصرف انرژی هنگام گرم کردن یا سرمایش، دهانه ها را آب بندی کنید. این روش همچنین به شدت به دمای بیرون متکی است، که باعث می شود در شرایط آب و هوایی شدید غیرقابل اعتماد باشد. به عنوان مثال، در هوای بادی، خانه‌ای که عایق‌بندی مناسبی ندارد، هوای زیادی دریافت می‌کند، اما گرم کردن یا خنک کردن آن آسان نخواهد بود. و در یک روز خشک و بدون باد، هوای تازه نخواهید داشت.

علاوه بر این، به دلیل مساحت بزرگی که درها و پنجره‌ها ارائه می‌کنند، این روش می‌تواند آلاینده‌های هوای بیرون را نیز وارد کند و کشش‌هایی ایجاد کند که ممکن است ناراحت‌کننده باشد. راه‌های دیگری برای تهویه طبیعی خانه‌ها، مانند تهویه قلقلکی و پشته‌ای، برای مبارزه با این موضوع ابداع شده‌اند.

2.تهویه قطره ای

 

این نوع تهویه طبیعی از دریچه های کوچک بالای پنجره ها یا بازشوها برای تبادل هوا استفاده می کند. این امر تعداد آلاینده های هوا را کاهش می دهد و همچنین باعث به حداقل رساندن جریان هوا می شود.

3. تهویه نقطه ای

این نوع تهویه مکانیکی محدوده وسیعی از مناطق را پوشش نمی دهد و فقط در یک نقطه کار می کند. رطوبت و آلاینده ها را از منبع خود حذف می کند. فن های خروجی که معمولاً در حمام های ما برای از بین بردن رطوبت بعد از حمام و در آشپزخانه هنگام پخت و پز استفاده می شود، نمونه هایی از تهویه نقطه ای هستند. تهویه نقطه ای تهویه کنترل شده تری نسبت به تهویه طبیعی ارائه می دهد، اما جریان هوا برای اطمینان از تهویه کل خانه کافی نیست.

هنگام استفاده از این روش، یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که اجازه ندهید اگزوز فن ها برای مدت طولانی کار کنند. پس از یک زمان مشخص، آلاینده‌های هوای بیشتری نسبت به حذف خود وارد می‌کنند و اساساً هدف اصلی تهویه خانه را خنثی می‌کنند.

تهویه کل خانه

برخلاف تهویه طبیعی، یک سیستم تهویه کل خانه تهویه کنترل شده ای را فراهم می کند که در آن جریان هوا به طور یکنواخت در سراسر خانه توزیع می شود. این بخش ضروری از مسکن مدرن است.

تهویه کل خانه ممکن است فقط اگزوز، تهویه تامین کننده یا یک سیستم متعادل باشد که شامل اجزای خروجی خروجی و هوای تازه است. این شامل مجراها و دریچه های متعددی است که در سراسر خانه پخش شده اند.

هواکش خانگی

سیستم تهویه خانگی با روش کاهش فشار کار می کند. این سیستم از فن های اگزوز استفاده می کند که هوا را فقط از طریق دریچه هایی که فشار منفی ایجاد می کند وارد می کند. این فشار منفی باعث می شود خانه شما از طریق شکاف ها و شکاف ها هوا را به داخل بکشد.

برای نصب این سیستم به یک فن نیاز دارید. این می تواند یک هواکش در حمام یا آشپزخانه شما باشد.

سیستم‌های اگزوز مرکزی وجود دارند که از یک فن و یک واحد تهویه نصب شده در زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی برای خانه‌های کاملاً فاقد هوا استفاده می‌کنند، که هوا را با استفاده از مجاری از اتاق‌ها می‌کشد و سپس آن را به بیرون تخلیه می‌کند.

تهویه خروجی زمانی که گازهای مضر و آلاینده‌ها را از فضاهای خزنده، کوره‌ها یا آبگرمکن‌ها جذب می‌کند، می‌تواند خطرناک شود. شومینه‌ها و خشک‌کن‌ها نیز با کاهش فشار کار می‌کنند و زمانی که با سیستم اگزوز کار می‌کنند، آلاینده‌ها یا گازهای حاصل از احتراق بیشتر وارد آن می‌شوند.

 

تعداد بازدید: 51

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×