نورپردازی نما چیست و چگونه انتخاب کنیم؟

متن کامل

نورپردازی نما چیست و چگونه انتخاب کنیم؟

نورپردازی نما در شهرها گسترده است و می تواند به طور قابل توجهی کیفیت تزئینی ساختمان ها را بهبود بخشد. این مقاله به شما می گوید نورپردازی نما چیست و چگونه نورپردازی نما را انتخاب کنید. بیا شروع کنیم.

نورپردازی نما چیست؟

نورپردازی نما یکی از عوامل مهم معماری است که زیبایی محل را تشدید می کند. با تکنیک های مختلف نورپردازی نمای بیرونی را بهبود می بخشد.

به طور کلی نماها اضلاع روبروی ساختمان هستند. اگر دیدگاه معماری را در نظر بگیریم، نماها مهمترین عناصر طراحی بیرونی هستند. دلیل اهمیت این است که نماها طراحی کامل سازه را مشخص می کنند.

 

بخش اساسی و جذاب نما، افکت نورپردازی است که زندگی را در ساخت و ساز خسته کننده و وحشتناکی قرار می دهد. نورپردازی نما ساختار و ویژگی های اصلی یک ساختمان را برجسته می کند.

بنابراین معماران بر اولین ظاهر سازه ساختمان تاکید بیشتری دارند. بدون یک طرح روشنایی خوب، ساختار ساختمان صاف و کسل کننده به نظر می رسد.

علاوه بر این، برخی از عوامل به طراحی نما بستگی دارد. عملکرد صوتی، انتقال نور و بهره وری انرژی ساخت و ساز. طراحی بیرونی، ساختار و نماها تاثیر بسزایی در ظاهر ساختمان دارند. با نورپردازی نما، زیباتر، کلاسیک‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد.

نورپردازی نمای بیرونی با استفاده از تکنیک های نورپردازی کامل، ظاهر روز را با جاذبه های شبانه مطابقت می دهد. برای همه اتفاق می افتد! شاید وقتی از کنار سازه ای باشکوه با نورپردازی جذاب عبور کردید زیبایی نما را گم کرده باشید. دلیلش این است که معماران آن را به این شکل طراحی کرده اند تا توجه شما را جلب کنند.

نورپردازی من را هیجان زده می کند، چه نورپردازی در روز و چه در شب! به طور مشابه، بسیاری از مردم دوست دارند زمان خود را در مکان های آرام و جذاب تری بگذرانند که در آن افکت نورپردازی آنها را جذب می کند.

چرا نورپردازی نما مهم است؟

نورپردازی نما یک عنصر حیاتی در طراحی ساختمان است زیرا به ایجاد حس هنری کمک می کند، توزیع نور برابر را تضمین می کند و تصور کلی را ایجاد می کند. بسیاری از سازه های معماری کلاسیک مانند عجایب هفت گانه جهان یا سایر شاهکارهای معماری، نور شگفت انگیزی در جبهه اصلی خود دارند.

این به این دلیل است که این چراغ ها یک احساس کلی بهینه ایجاد می کنند. می توان تفاوت فاحشی را در این ساختمان ها و عملکرد آکوستیک آنها عمدتاً به دلیل ظاهر این ساختمان ها مشاهده کرد. علاوه بر این، بسیاری از محصولات نورپردازی موجود در بازار می توانند به ایجاد طرح های نمای عالی، به ویژه برای جاذبه های گردشگری کمک کنند.

بسیاری از کشورها با پیشینه معماری غنی این ایده های نورپردازی نما را برای جذاب تر کردن مکان های دیدنی خود به کار می برند. کشورهای زیادی وجود دارند که به دلیل طراحی نورپردازی خود مشهور هستند.

 

انواع نورپردازی نما

امروزه بیشتر ساختمان ها با انواع مختلف نورپردازی نما تزئین می شوند. نماها می توانند اشکال و طرح های مختلفی داشته باشند، اما داشتن گزینه های نورپردازی همه کاره می تواند به ایجاد بهترین تصور کمک کند. خریداران می توانند انواع زیر را برای نورپردازی نمای ساختمان خود بیابند:

نمای جامد

نمای جامد نمایانگر یک دیوار صاف و بدون طرح است و یکی از رایج ترین عناصر هر ساختمان است. گزینه هایی مانند تکنیک های نورپردازی طبیعی بهترین گزینه برای این نماها هستند زیرا تنوع طراحی ندارند.

بیشتر نماهای جامد سطوح بزرگ و صافی هستند و می توانند به طور موثر طیف وسیعی از نورپردازی نما را در خود جای دهند. طراحان حتی می توانند دماهای مختلف و تغییرات نور را با هم ترکیب کنند و در مجموع ظاهر شگفت انگیزی ایجاد کنند.

نمای عمودی تقسیم شده

این نماها معمولاً نیاز به تغییر جهت دارند زیرا سازه ها خود عمودی هستند. طراحان گزینه هایی مانند تیرهای باریک را جایگزین خوبی برای این ساختمان ها می دانند. ساختار تقسیم عمودی مستلزم ایجاد جدایی بین دیوارها و مقاطع معماری است.

علاوه بر این، می توان نورهای پایین و نورهای بالا را نیز برای بهبود بیشتر نماهای تقسیم شده به صورت عمودی نصب کرد.

نمای افقی تقسیم شده

نمای افقی تقسیم شده کاملاً برعکس نماهای تقسیم شده به صورت عمودی است و انواع سایه ها را در زیر نور تشکیل می دهد. طراحان شاهد سایه ای طولانی بر روی تقسیمات افقی هستند که می تواند بافت و ظاهر نورپردازی نما را بهبود بخشد.

با این حال، نصب این چراغ ها می تواند کمی دشوار باشد (به دلیل مناطق نصب مشکل در تقسیمات افقی)، اما می تواند ظاهر ساختمان شما را بهبود بخشد.

با این حال، می توان سایه ها را کاهش داد تا ساختمان را روشن کند، عناصر جذاب ساختمان را برجسته کند و ظاهری متعادل تر در محیط ایجاد کند.

روشنایی پنهان

روشنایی پنهان پیچیده ترین روش نورپردازی است اما می تواند به ایجاد طرح های نورپردازی نما کامل کمک کند. این می تواند به ایجاد ظاهری دراماتیک، ارتقاء ساختار ساختمان و افزایش ظاهر جمعی آن کمک کند.

طراحان می توانند رویکردهای مختلفی را برای این نوع نورپردازی انتخاب کنند، مانند سیلوئت ها. قرار دادن نورها در نقاط مناسب می تواند به ایجاد اشکال با سایه کمک کند و تمرکز بر روی عناصر معماری فردی را جلب کند.

کانتورینگ یکی دیگر از گزینه های موثر برای نور ساختمان های معماری است زیرا به ساختمان درخشندگی می بخشد و طرح های چشمگیرتری ایجاد می کند. اکثر کارشناسان معماری استفاده از نوار LED را برای این کار پیشنهاد می کنند.

تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که می توان برای نتایج بهتر از آنها پیروی کرد که عبارتند از:

نورهای مستقیم یا نورهایی که مستقیماً روی خود نما می‌افتند.
چراغ یا قرار دادن نور نما در نزدیکی سطح عمودی. می توان این چراغ ها را در پایین پیدا کرد که با رسیدن به بالا محو می شوند. این روش به برجسته کردن صحیح سطوح بافت کمک می کند.
چراغ‌های نما می‌توانند نماهای صاف را روشن کنند و اگر آنها را دور از سطح قرار دهید، عمر بیشتری می‌بخشند.
نورهای برجسته کاملاً برعکس چراغ‌های نما است زیرا این تکنیک نورها را نزدیک نما قرار می‌دهد و جلوه‌های دراماتیک فوری با ویژگی‌هایی مانند ستون‌ها، بازشو و جزئیات ساختمان ایجاد می‌کند.

نتیجه

نور نما راهی عالی برای تقویت و افزایش زندگی بیشتر به هر سازه و ساختمانی است که در غیر این صورت ساده است. این چراغ‌ها در طراحی‌های مختلف، گزینه‌های نصب متعدد و طیف گسترده‌ای از گزینه‌های دمای رنگ وجود دارند.

کارشناسان معماری می توانند هر تعداد ظاهری را که می خواهند آزمایش کنند و به یک نمای نهایی عالی دست پیدا کنند. علاوه بر این، نورپردازی نما همچنین می تواند سازه را برجسته کند، ارزش زیبایی شناختی بیشتری به آن اضافه کند و جذابیت آن را افزایش دهد.

با این وجود، فرد باید شیوه های طراحی مناسب را انتخاب کند و عناصری را اضافه کند که به خوبی با محیط طراحی ترکیب شود. ابتدا سعی کنید اجزای ساده‌ای مانند نورافکن را ترکیب کنید و سپس به اجزای پیچیده‌تر پیش رو بروید.

دستیابی به کمک حرفه ای در طراحی نما می تواند به تدوین بهترین شیوه ها کمک کند. بنابراین، برای بینش و جزئیات بیشتر در مورد گزینه های نورپردازی نما، با متخصصان RC Lighting ارتباط برقرار کنید.

تعداد بازدید: 78

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×