انواع مختلف پریزهای برق و نحوه کار آنها

متن کامل

انواع مختلف پریزهای برق و نحوه کار آنها

روشن کردن لامپ، روشن کردن مایکروویو یا روشن کردن تلویزیون از جمله کارهای روزمره ای هستند که به سختی به این فکر می کنید که در دیوارهای خانه چه اتفاقی باید بیفتد تا آن وسایل کار کنند. الکتریسیته بخش مهمی از سیستم های داخل خانه شما است و درک نحوه عملکرد آن برای انجام کارهای ساده مانند تنظیم مجدد قطع کننده مدار یا آزمایش پریز، حیاتی است.

این مقاله شما را با نحوه عملکرد یک پریز برق اولیه و چند نوع پریز برق که ممکن است در خانه خود داشته باشید آشنا کند.

پریز برق چگونه کار می کند

برای اینکه الکتریسیته کار کند، باید یک مدار ایجاد کند. پریز برق منبع برقی است که برای وصل کردن بسیاری از وسایل برقی خود از آن استفاده می کنید، به این ترتیب آن مدار را در خانه خود ایجاد می کنید. نحوه عملکرد پریز برق به شرح زیر است:

ابتدا برق توسط یک نیروگاه و خطوط برق به خانه شما آورده می شود. این برق به خانه شما وارد می شود و توسط یک قطع کننده مدار توزیع می شود.

قطع کننده مدار با سیم کشی به هر یک از پریزهای شما متصل می شود.

 

یک خروجی دارای سه سوراخ است. اولین سوراخ یا سوراخ سمت چپ "خنثی" نامیده می شود. سوراخ دوم، یا سوراخ سمت راست، "داغ" نامیده می شود. سومین سوراخ سوراخ زمین است. سوراخ داغ به سیمی که جریان الکتریکی را تامین می کند وصل می شود. سوراخ خنثی به سیمی متصل می شود که جریان الکتریکی را به جعبه شکن باز می گرداند. هنگامی که یک لامپ را به برق وصل می کنید و آن را روشن می کنید، قسمت داغ پریز اجازه می دهد تا برق به داخل لامپ جریان یابد و لامپ روشن شود. مدار زمانی تکمیل می شود که جریان از طریق شیار خنثی به خروجی بازگردد و دوباره به مدار شکن بازگردد. وقتی لامپ را جدا می کنید مدار خراب است و بنابراین لامپ کار نمی کند.

قطع کننده مدار یکی از سطوح حفاظت در خانه است. آن را قطع کننده مدار می نامند زیرا اگر جریان الکتریکی بیش از حد زیاد باشد، مداری را "سقوط" یا "شکن" می کند (جریان الکتریکی را متوقف می کند). یکی دیگر از سطوح ایمنی برای سیستم برق خانه شما داشتن سیم اتصال به زمین و پریزهای اتصال به زمین است.

تفاوت بین پریز دو شاخه و سه شاخه چیست؟

 

اگر در خانه قدیمی زندگی می کنید، ممکن است پریزهایی داشته باشید که سوراخ سوم یا "زمین دار" ندارند. این پریزها سیم اتصال به زمین در سیستم برق ندارند. از آنجایی که داشتن سیم اتصال به زمین و خروجی های اتصال به زمین (سه شاخه) سطح ایمنی بیشتری را افزایش می دهد، خانه ها و ساختمان های جدیدتر باید دارای پریزهای سه شاخه با سیم اتصال به زمین باشند.

یک سیم زمین به طور جداگانه به هر خروجی متصل می شود و سپس به پایین جعبه شکن متصل می شود. این سیم اتصال به زمین هرگونه جریان الکتریکی خطرناکی را که وارد زمین می شود خنثی می کند.

پریز GFCI چیست؟

 

نوع دیگری از دوشاخه هایی که ممکن است در خانه خود داشته باشید، پریز GFCI یا پریز قطع کننده مدار خطای زمین است. این نوع پریز معمولاً در هر جایی از خانه شما یافت می شود که پریز (یا چیزهایی که به پریز وصل هستند) به طور بالقوه با آب تماس پیدا می کند. از شما در برابر شوک الکتریکی محافظت می کند و یک ویژگی ایمنی عالی برای آشپزخانه یا حمام است.

پریز GFCI یک پریز بسیار حساس است که جریان عبوری از آن را کنترل می کند. اگر تغییر جزئی در جریان برگشتی از تجهیزات متصل به پریز وجود داشته باشد، GFCI به طور خودکار مدار را قطع می کند تا جریان الکتریکی دیگر جریان نداشته باشد.

برای مثال، اگر از رادیو یا سشوار استفاده می‌کنید و در حمام یا سینک پر از آب می‌افتد، برق از سیم خنثی رد می‌شود و به داخل آب می‌رود و سپس به داخل شما می‌رود و به شما یک زندگی بالقوه پایان می‌دهد. شوکه شدن. با یک پریز GFCI، در لحظه ای که جریان الکتریکی از سیم خنثی باز نمی گردد، پریز به طور خودکار جریان الکتریکی را قطع می کند و در نتیجه جان شما را نجات می دهد.

تعداد بازدید: 44
سایر محصولات مرتبط با این محصول

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×