اهمیت روشنایی شهری

متن کامل

اهمیت روشنایی شهری در عصر جدید

بیش از نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر در شهرها زندگی می کنند و تخمین زده می شود که این رقم تا سال 2050 به 75 درصد برسد. دست اندرکاران طراحی، اداره و اجرای شهرها به طور فزاینده ای ملزم به توسعه راه حل های نوآورانه برای پاسخ به شهرنشینی نمایی امروزی هستند. . زندگی شهرهای ما پس از تاریکی تنها یکی از عناصر این چالش است.

به زبان ساده، ما شهرهایمان را روشن می کنیم تا ساکنان آن بتوانند در روز و شب عملکردهای مختلفی را انجام دهند. اینکه ما چگونه این کار را انجام می دهیم و به ویژه اینکه چقدر این کار را با موفقیت انجام می دهیم، نیازمند یک رویکرد طراحی نوآورانه و آگاهانه است.

اکثر رویکردهای روشنایی شهری یا به سمت استراتژی های شهری یا به سمت راه حل های مهندسی گرایش دارند. استراتژی‌های شهری می‌توانند یک فضا را به مکانی تبدیل کنند که پتانسیل‌های محیط شهری را باز می‌کند، اما فاقد دانش فنی در مورد چگونگی انجام این کار است. راه حل های مهندسی از نظر فنی سالم هستند و با کدها و مقررات مطابقت دارند. با این حال، آنها اغلب فاقد حساسیت طراحی و درک بافت شهری هستند. آروپ به عنوان شرکتی متشکل از طراحان و مهندسان چند رشته ای، پیشنهاد می کند که ادغام این دو روش طراحی بسیار متفاوت با درک چهار عامل کلیدی زیر که در حال حاضر محیط ساخته شده را شکل می دهند، امکان پذیر است:

1- شهرنشینی

مهمترین مشکلات شهرها امروز چیست؟ در حال حاضر 50 درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری ساکن هستند. این تعداد احتمالاً افزایش خواهد یافت، اگرچه توزیع جمعیت و ماهیت افزایش در همه جا یکسان نیست. همه شهرها، صرف نظر از سرعت رشد یا توسعه خود، با مسائل مشابهی مانند ثبات اقتصادی، انسجام اجتماعی و تغییرات آب و هوایی مواجه هستند.

هنگام کار در مقیاس شهری، چه فضای عمومی یا طرح جامع همه جانبه، باید هر سه عامل را در نظر گرفت. در چین، هند، آفریقا و آمریکای لاتین، جمعیت شهری در حال انفجار هستند و شهرها به طور تصاعدی در حال رشد هستند. در عین حال، بسیاری از شهرهای توسعه یافته در نتیجه تغییر پایه های اقتصادی و الگوهای جدید مهاجرت، در حال کوچک شدن و بازسازی چشمگیر هستند. با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات شهری، زیرساخت ها و نوسازی که به نیروی محرکه رشد اقتصادی تبدیل شده اند، مناظر فیزیکی و اجتماعی شهر با سرعت شگفت انگیزی در حال تغییر هستند.

معنای این امر برای طراحی روشنایی و به ویژه روشنایی شهری این است که همه شهرها شبیه هم نیستند و نباید هم باشند. علاوه بر احترام و ارتقای فرهنگ محلی و هویت‌های محلی، باید اذعان داشت که ساختارهای دولتی متفاوت است، سطوح جرم و جنایت متفاوت است، سرمایه‌گذاری در «استراتژی‌های سبز» منحصربه‌فرد است، و خواسته‌های جمعیت، خواه در حال افزایش یا کاهش باشد. ، همچنین بسیار متفاوت هستند.

پاسخ های طراحی متفاوتی برای شهرهای مختلف مورد نیاز است. شهری در انگلستان که برای آوردن مردم به مرکز شهر می‌جنگد، نیازهای متفاوتی با شهری در چین دارد که صرفاً برای کنار آمدن با گسترش شهری یا مجموعه‌ای از «مراکز شهری» تلاش می‌کند.

2- سیاست و اقتصاد

سیاست‌های بین‌المللی و ملی کنونی خواستار کاهش انتشار کربن هستند و شهرداری‌های محلی در شرایط اقتصادی کنونی با کاهش بودجه‌های هزینه‌ای مواجه هستند. روشنایی تنها نقش کوچکی را ایفا می کند، اما اسناد و ابتکارات برنامه ریزی منطقه ای بیشتر و بیشتر بر انرژی، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی متمرکز می شوند.

طراحان نور باید از سیاست‌های محلی آگاه باشند، بحث‌ها و بحث‌های جاری را درک کنند و همچنین در موقعیتی باشند که بر سیاست‌هایی که مستقیماً بر نور تأثیر می‌گذارند تأثیر بگذارند. پروژه تحقیقاتی عصر شهری در سال 2009 میزان متفاوتی را نشان داد که کشورها تا چه اندازه «ابتکارات سبز» را تأمین مالی می کنند، که تأثیر عمیقی بر کار ما دارد. جای تعجب نیست که کره جنوبی، اتحادیه اروپا و چین از نظر درصد حمایت مالی پیشتاز هستند. این نشان می دهد که محرک سبز در کجا وجود دارد، اما همچنین فرصت هایی را برای کشورهای دیگر برای تقویت بسته های محرک خود برجسته می کند. سایر ابتکارات سیاست مرتبط کلیدی عبارتند از:

پروتکل کیوتو و کپنهاگ 15: شناخته شده ترین ابتکار برای کاهش انتشار کربن در سطح جهان، موافقت نامه کیوتو است که بعداً توسط کپنهاگ 15 دنبال شد و هر سال به امید یک توافق نامه الزام آور و جهانی مورد توجه قرار می گیرد.

ابتکار C40: C40، Cities Climate Leadership Group، یک ابتکار بین المللی است که به شهرهای متعهد به مقابله با کاهش تغییرات آب و هوا و سازگاری کمک می کند.

ممنوعیت لامپ رشته ای: یکی از قدرتمندترین حرکات در اتحادیه اروپا ممنوعیت استفاده از منابع نور رشته ای با وات بالا است. این نیروها تغییر می کند و به ویژه بر بازار روشنایی مسکونی تأثیر قدرتمندی دارد.

LUCI و منشور روشنایی شهری: انجمن بین المللی روشنایی و شهری اخیراً منشور روشنایی شهری را منتشر کرده است که در آن بیش از 30 شهر در سراسر جهان اصول "شهرهای پایدار" و "نور پایدار" را امضا کرده اند.

3- انرژی و محیط زیست

روشنایی یک عنصر قابل مشاهده از مصرف انرژی است و به همین دلیل اغلب یک هدف کلیدی طرح های کاهش انرژی است. مقایسه جالبی بین میزان آلودگی نوری در مقایسه با میزان انتشار کربن کلی وجود دارد. همانطور که می توان انتظار داشت، همبستگی بسیار نزدیک است.

با این حال، آنچه قابل توجه است، مقایسه های ناشی از مجموعه کنفرانس عصر شهری در مورد همبستگی بین خطرات سیل و انتشار کربن است. طبق داده‌های کنفرانس، شهرهایی که بیشترین CO2 را منتشر می‌کنند، لزوماً در هنگام وقوع سیل یا شهرهایی که سالانه CO2 کمتری منتشر می‌کنند، سطح خطر یکسانی را تحمل نمی‌کنند. این واقعیت نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین «مخاطبین» در انتشار CO2 بر سیلاب‌ها در مناطقی تأثیر می‌گذارند که تأثیر انرژی کمتری دارند. شانگهای و مکزیکو سیتی تنها شهرهای بسیار آلوده هستند که تا حد زیادی در معرض سیل هستند.

جالب توجه است، نور اغلب به عنوان منبع پیشرفت برای کشورهای در حال توسعه دیده می شود، اما ما باید این را از نظر کیفیت روشنایی ببینیم تا کمیت. با این حال، به همان اندازه که ممکن است در کاهش سطح انتشار کربن و میزان آلودگی نوری در کشورهای توسعه یافته مهم باشد، ایجاد الگوهای جدید توسعه و در نظر گرفتن روشنایی شهرها به طور کلی مهمتر است.

برنامه ریزی روشنایی شهری یا استراتژی های گسترده سایت باید شامل ارجاعات و ایده هایی به موارد زیر باشد:

- به حداقل رساندن آلودگی نوری

- تعیین استانداردهای منطقه بندی زیست محیطی.

- پرداختن به بازیافت مواد خطرناک موجود در منابع نور.

- به حداقل رساندن مصرف انرژی

- در نظر گرفتن تجزیه و تحلیل هزینه های چرخه عمر.

- توجه به پاسخگویی به نور اکولوژی محلی.

4- تکنولوژی

تجهیزات روشنایی، کنترل روشنایی و فناوری تجدیدپذیر با سرعتی سریع پیشرفت می کنند. این دانش هنگام ارائه مشاوره استراتژیک به شهرها، برنامه ریزان و معماران بسیار مهم است. علاوه بر این، مدل فعلی برای شهرها به سادگی کار نمی کند زیرا منابع به طور کارآمد استفاده نمی شوند. فناوری این قدرت را دارد که تغییرات را به سمت طراحی شهرها و سیستم های قدرت به روشی بسیار کارآمد سوق دهد.

در حالی که کشورهای توسعه یافته در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های انرژی و وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی هستند، کشورهای در حال توسعه بدون داشتن چنین شبکه‌های خدمات گسترده، با استفاده از فناوری نوآورانه، جهش‌های پایداری انجام می‌دهند.

نیویورک تایمز اخیراً مقاله ای در مورد روشنایی خورشیدی در کنیا منتشر کرده است که زندگی افرادی را که به روشنایی و برق دسترسی دارند با استفاده از واحدهای پنل خورشیدی مقرون به صرفه در مقیاس کوچک که می توانند شارژرهای تلفن همراه را نیز تامین کنند، متحول می کند. مشخص شد که نور مصنوعی به افراد جامعه اجازه می دهد تا بعد از تاریکی هوا با هم تعامل داشته باشند. بچه ها می توانستند درس بخوانند و تکالیف خود را در شب انجام دهند و از این طریق پتانسیل آموزشی آینده خود را بهبود بخشند. گاهی اوقات برای ایجاد تفاوت واقعی و ایجاد شهرهای پایدار و روشنایی پایدار با تأثیر اجتماعی مثبت، رویکردی متفاوت اما ساده لازم است. آیا هدف ما نباید این باشد که همه تاسیسات روشنایی صرفاً از منابع تجدیدپذیر تغذیه شوند؟ می توان از فناوری در راه های خلاقانه برای گرد هم آوردن افراد استفاده کرد. در کنیا شاید این به معنای روشن کردن یک مغازه روستایی باشد، در حالی که در اروپا می تواند یک نمای رسانه ای تعاملی باشد که امکان تعامل اجتماعی را فراهم می کند و یک منطقه شهری محروم را در شب زنده می کند.

 چه تأثیرات اجتماعی-اقتصادی می تواند روشنایی شهری/خیابان را بهبود بخشد؟

 روشنایی خیابان های شهری و مسکونی باید حوزه های عمومی ایجاد کند که به مردم اجازه دهد با یکدیگر و محیط تعامل داشته باشند. نورپردازی مناسب شهری می تواند جنبه های زیر را بهبود بخشد:

• ایمنی.

• صرفه جویی در انرژی و پول.

• رفاه (دمای رنگ).

 

تعداد بازدید: 400

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×