باتری سیلد اسید

متن کامل

باتری های سیلد اسید

باتری ها برای ذخیره سازی انرژی هستند تا در وسایل مورد نیاز انرژی آن ها را تامین کنند. باتری ها انواع مختلفی دارند که ما قصد معرفی باتری های سیلد اسیدی را در این مقاله داریم .باتری های سرب اسیدی برای منابع تغذیه بالا هستند و ساختار سخت و سنگینی دارند.

باتری های سرب اسیدی توسط گاستون اختراع شده اند و اولین باتری های قابل شارژ هستند . امروزه با گسترش تکنولوژی باتری های سرب اسیدی نیز گسترش زیادی داشته اند  و برای ذخیره سازی در برج های سلولی  و تنظیمات قابل دسترس به بالا و سیستم های قدرت مستقل استفاده می شوند.

باتری های سرب اسیدی را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

-باتری سرب اسید تر

این نوع باتری در قدیم در خودرو ها استفاده می شدند و در آن از آب اسید استفاده می شده است و قیمت کمی نیز داشته اند.این باتری ها معایبی دارند از جمله تعمیر و نگهداری آن ها سخت است و هم چنین این نوع باتری ها هنگام شارژ گاز های سمی از خود ساطع می کنند که برای سلامتی ضرر دارند .

-باتری های سرب اسید خشک

باتری های سیلد اسید  که به آن باتری خشک نیز می گویند که از انواع باتری های  قابل شارژ هستند و در تجهیزات الکترونیکی  از جمله یو پی اس کاربرد دارند.  مزیت این نوع داز باتری ها این است که هزینه تعمیر و نگهداری آن ها که بوده و این امر باعث می شود استفاده از این نوع باتری ها افزایش یابد.

باتری سیلد اسید چیست؟

باتری های سرب اسیدی سیلد شده سوپاپ دار چون از ترکیب گاز ها تهیه شده اند نیازی به آب و اسید ندارند . از طرفی لازم به ذکر است که سوپاپ این باتری ها اصلا نباید باز شوند چرا که باعث از دست رفتن گاز های درونی این باتری ها می شود و عمر مفید آن ها کاهش می یابد.

نحوه کارکرد باتری های سیلد اسید

 نحوه کارکرد اینگونه باتری ها به زبان ساده اینگونه است که دو فلز غیر همنام (الکترود) در الکترولیت یا همان مایع اسیدی جریان الکتریکی برقرار می شود به طور تخصصی تر الکترود مثبت یون های بار منفی را جذب می کنند و یون ها با اکسید سرب واکنش نشان می دهند و پتانسیل الکتریکی در دو قطب ایجاد می شود.

ساختار سلولی باتری سیلد اسید

یک الکترود مثبت و یک الکترود منفی و الکترولیت را یک سلول می  گویند که این سلول توانایی تولید تقریبا 2 ولت  برق را دارد  و برای تهیه ولتاژ بالاتر تعداد بیشتری از سلول ها به صورت سری به هم وصل می کنند. باتری های سیلد اسید از دو پیلت سربی تشکیل شده اند که  نقش الکترود و سولفوریک اسید  و هم چنین الکترولیت را دارند . الکترود مثبت  از الیاژ کلسیم سرب اندود و متخلل تشکیل شده است  و الکترود منفی از جنس سرب اسفنجی و الیاژ کلسیم سرب است و لازم به ذکر است الکترود منفی تسبت به الکترود مثبت نازک تر است.

ویژگی باتری های سیلد اسید

باتر یهای سیلد اسید با توجه به دساختاری که دارند درحوزه های الکتریکی متفاوتی کاربرد دارند و نکته مهمی که نسبت به دیگر انواع باتری ها دارند عدم نیاز به تعمیرات است .و فقط برای تمیز کردن نیاز است. و هم چنین دمای بیش ازحد محیط امکان خرابی این باتری ها  را فراهم می کند.

انواع باتری ها سیلد اسید

AGM -

Gel Cell –

باتری های ژله ای به الکترولیت آن ها پودر سیلیکا زده  می شود و شکل ژله ای داند. باتری ای جی ام در بین الکترود ها از فایبرگلاس استفاده می شود .

کاربرد باتری های سیلد اسید

این  باتری ها در تغذیه ی یو پی اس کاربرد دارند.

در تجهیزات پزشکی استفاده می شوند. به عنوان مثال باتری تخت بیمارستان ها و مانیتئر های اتاق عمل

باتری ویلچر های برقی هستند.

باتری لیفتراک برقی هستند.

در برد آسانسور استفاده می شود.

در درب های اتوماتیک نیز کاربرد دارند.

باتری سیستم های خورشیدی هستند.

برای روشنایی های اضطراری کاربرد دارند.

سیستم کنترل

استفاده در پرتابل

باتری موتور و ماشین های شارژی

باتری سیستم های صوتی و آکوستاتیک

تعداد بازدید: 625

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×