محافظ برق مرکزی ساختمان

متن کامل

مقدمه

 تمام وسایل برقی باید با یک ولتاژ استاندارد و ثابت کار کنند در غیر این صورت یعنی بروز نوسانات برق یا کاهش و افزایش لحظه ای یا پایدار ولتاژ برق ، دستگاه های برقی به طور جزئی یا جدی صدمه می بینند و از کار افتاده می شوند.در نتیجه به صاحب این وسایل برقی خسارت وارد می شود. در هر صورت نوسان برق و سوختن وسایل برقی باعث از بین رفتن منابع مالی و سرمایه می شود.در حال حاضر برای جلوگیری از این مسئله از محافظ های برق استفاده می شود ک برای هر کدام از وسایل برقی باید محافظ جدا نسب شود در این میان برای بعضی از وسایل برقی مانند اتو و ته لامپ ها و خود لامپ ها محافظ استفاده نمی کنیم بنا براین برای رفع این معضل دستگاهی ساخته شده است که به صورت مرکزی از کل شبکه برق ساختمان و کلیه مصرف کنندگان برقی متصل به این شبکه محافظت کند.

وجه تمایز محافظ برق مرکزی با محافظ برق در این می باشد که با نصب یک محافظ برق مرکزی در کنار کنتور می توان کل شبکه برق ساختمان و کلیه مصرف کنندگان برقی متصل به آن را به بهترین نحو ممکن و با کمترین هزینه در برابر نوسانات برق محافظت نمود در صورتی که اگر بخواهیم محافظ برق معمولی استفاده کنیم باید تعداد زیادی با هزینه بالایی محافظ خریداری کنیم در این حال بسیاری از وسایل برقی مانند اتو و چرخ گوشت بدون محافظ برق می مانند.

معرفی و روش کار دستگاه

 

این دستگاه یک محافظ پر قدرت می باشد که دارای توان بالایی می باشد  و می تواند تا حداکثر جریان 25 آمپر که برابر با حداکثر جریان کنتور و امتیاز برق یک منزل مسکونی می باشد از خود عبور دهد و کلیه وسایل برقی را پشتیبانی کند. همچنین می توان این دستگاه را با توان و جریان بالاتر برای مصارف صنعتی تولید و مصرف کرد.

مدار الکتریکی این دستگاه به طور کامل و جامع با سنجیدن تمام جوانب و همه پیش بینی ها طراحی شده است، یعنی می تواند ولتاژ های کمتر از ولتاژ استاندارد 220 ولت و همچنین ولتاژ های بیش از حد استاندارد تشخیص دهد و سریعا تغذیه رله مدار را قطع کند.

زمانی که برق قطع شود محافظ هم خاموش می شود و با وصل شدن دوباره جریان برق محافظ بعد از 4 دقیقه برق را وصل می کند علت این امر این است که وقتی بعد از خاموشی برق وصل می شود ولتاژ شبکه غیر استاندارد می باشد بنابراین زمانی که برق وصل می شود ولتاژ شبکه به حد استاندارد رسیده است.

در تصویر زیر نمای بیرونی دستگاه دیده می شود ابعاد آن برابر با 9*6*12 می باشد.

عملکرد اصلی این دستگاه به هنگام نوسانات ولتاژ شبکه برق می باشد ولتاژ شبکه برق هیچگاه ثابت نیست و همیشه تا ده ولت کمتر و بیشتر از مقدار استاندارد 220 ولت نوسان میکند و در ساعات اوج مصرف ولتاژ تا حدی افت پیدا میکند حال اگر محدوده نوسان ولتاژ بیشتر بشه این دستگاه حس کرده و سریعا برق را قطع میکند تا آسیبی به وسایل نرسد.

تشریح چراغ های این دستگاه

  1. LED سبز نشانگر نرمال بودن ولتاژ شبکه
  2. LED زرد نشانگر زمان تاخیر وصل شدن محافظ
  3. LED قرمز بالا نشانگر ولتاژ کم
  4. LED قرمز پایین نشانگر ولتاژ زیاد
  5. چراغ سیگنال قرمز رنگ :نشانگر وصل بودن برق ساختمان
  6. کلید چراغ دار: هزمان بخواهیم برق ساختمان دائم وصل باشد و محافظ عمل نکند روی 1 قرار میگیرد و هر زمان بخواهیم محافظ فعال باشد روی 0 قرار می گیرد.

طریقه نصب محافظ برق مرکزی ساختمان

بهترین مکان برای نصب این دستگاه کنار کنتور برق می باشد البته در کنار جعبه فیوز ساختمان نیز می توان نصب کرد ،برای اتصال آن به شبکه برق از ترمینال هایی استفاده می شود که در کنار محافظ قرار دارند تعداد ترمینال ها 4 عدد می باشد که دو عدد آن برای فاز و نول ورودی و دو عدد دیگر برای فاز و نول خروجی می باشد

 

تعداد بازدید: 244

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×