تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

متن کامل

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

یکی از عناصری که در زیبایی و تاثیرگذاری دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرد، نورپردازی است. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند.

برای اعمال نور در فضا در ابتدا باید جهت آن مشخص شود، سپس میزان نور با توجه به ابعاد فضا تنظیم شود. در ادامه این مطلب به بررسی تاثیر نور پردازی در دکوراسیون داخلی و مکان های مختلف می پردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

نور گرم در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی مناسب مکانی با فعالیت بخصوص خود است. به طور مثال رنگ زرد نشان دهنده گرمی، صمیمیت و پذیرا بودن است و فوق العاده مناسب برای استفاده در اتاق‌ پذیرایی، اتاق‌های خواب و اتاق نهار خوری می‌باشد. در حقیقت هر جایی که نیاز به صمیمیت داریم، این نور به کمک ما می‌آید. 

نور سرد در طراحی داخلی

رنگ سفید ملایم یا خنثی، یک رنگ تمییز و دوستانه برای آشپزخانه‌، سرویس‌های بهداشتی و فضاهای کاری می‌باشد. رنگی خنک و مناسب برای ادارات، بیمارستان‌ها و فضاهایی با کاربری تجاری میباشد.

 

نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی

نور پردازی تاکیدی در طراحی داخلی ساختمان، نورهای بسیار متمرکزی هستند که هدف‌شان هدایت دید به سمت نقاط کانونی است. نور تاکیدی راهی برای افزودن استایل و احساس به خانه شماست. این نورها می‌توانند بخش‌هایی از خانه که می‌خواهید نمایش دهید را روشن کنند در حالی که بخش‌های دیگر در سایه قرار داشته باشند. از نور تاکیدی می‌توانید برای کارهای هنری، نمایش قفسه کتاب، تکه‌ای از مبلمان، کلکسیون‌ها و بخش‌هایی از معماری خانه‌تان استفاده کنید.
نور تاکیدی فضایی فریبنده ایجاد می‌کند و احساس تاثیرگذاری و اهمیت تصاویری که به نمایش گذاشته شده‌اند را تداعی می‌کند. این نوع نورپردازی برای موزه‌ها، ساختمان‌های تاریخی و نمایشگاه‌های هنری نیز کاربرد دارد. چراغ‌های دیوارکوب برای طراحی نور تاکیدی بسیار مناسب هستند و با سایزهای مختلفی که دارند به شما در برجسته کردن تکه‌های کوچک یا بزرگ آثار هنری کمک می‌کنند. نورهای نقطه‌ای مثل هالوژن‌ها اغلب برای نورپاشی بر سطح دیوار استفاده می‌شوند (زمانی که شما تمام یک دیوار را با نور روشن و درخشان می‌کنید.)

 

تاثیر نورپردازی در فضاهای مختلف

  • نمای ساختمان

در نورپردازی نما باید به رنگ نور و شدت تابش آن توجه کرد. نوری که برای تزیین کردن نما در بیرون از ساختمان به چشم می خورد نباید وارد ساختمان شود، زیرا در این صورت آرامش ساکنین را خدشه دار خواهد کرد.

نکته ای که در نورپردازی نما باید به آن توجه کرد این است که باید تعادل بین رنگ نور با رنگ مصالح به کار رفته در بنا برقرار شود، زیرا در این صورت هارمونی در فضا به چشم می خورد و نور با مکانی که بر آن تمرکز نموده سازگار خواهد بود.

 

  • راه رو و راه پله

لامپ هالوژن، لامپ آویز و لامپ دیواری می تواند انتخاب مناسبی در این بخش ساختمان باشد و فضایی امن برای تردد را بوجود بیاورد. هنگامی که ارتفاع سقف کم است، یک لامپ روشن می تواند الگوی زیبایی به فضا بدهد. اگر فضا محدود باشد، لامپ های دیواری می تواند گزینه مناسبی باشد.

  • حمام

نورپردازی دکوراتیو باعث ایجاد درخشش خاصی در حمام می شود و فضای آن را زیباتر جلوه می دهد. وسایل روشنایی مانند لامپ ها می توانند در قسمت های مختلفی از حمام مانند قسمتی که دوش نصب شده است یا قسمتی که لوازم بهداشتی خود را قرار می دهید نصب شوند.

تنظیم نور حمام می تواند در ایجاد فضایی آرام بخش به شما کمک کند. در صورت استفاده از آینه در حمام نیاز به نور بیش تری خواهید داشت.

این در حالی است که برای ایجاد فضایی آرام بخش نیاز به استفاده از نور ملایم تری دارید. توصیه می شود در حمام از نورپردازی های نامتعارف و بیش از حد استفاده نشود.

  • اتاق غذاخوری

در نورپردازی اتاق غذاخوری تمرکز اصلی باید بر روی میز نهارخوری باشد. استفاده از نورپردازی عمومی برای بهبود نور و استفاده از نورپردازی نقطه ای به منظور افزایش زیبایی میز غذاخوری می تواند تاثیر زیادی در زیبای این محل بگذارد.

چراغ های دیواری، لامپ های رومیزی و لامپ های تزیینی برای ایجاد فضایی آرام و دنج در این اتاق می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  • اتاق خواب

نورپردازی تاثیر فوق العاده ای در زیبایی اتاق خواب ایفا می کند. دکوراسیون اتاق خواب زمانی نمای خود را نشان می دهد که از عناصر نورپردازی در آن استفاده شده باشد.

انعکاس نور در اشیاء و یا روی دیوار یا سقف، زیبایی بی نظیری به اتاق می بخشد و آن را جذاب تر می کند. برای ایجاد فضایی آرامش بخش و دور از هیاهو، چراغ های دیواری و آباژورهای رومیزی بهترین گزینه برای اتاق خواب می باشند.

  • اتاق کار منزل

با استفاده از چراغ های دیواری و لامپ های قابل حمل در صورت وجود فضای کافی می توان نورکلی را برای اتاق کار فراهم نمود. لامپی باید انتخاب شود که با ارتفاع اتاق همخوانی داشته باشد و فضای اتاق کار را به میزان مطلوب و مناسب روشن کند.

  • آشپزخانه

وجود یک لامپ سقفی در آشپزخانه الزامی می باشد و بکار بردن لامپ های نقطه ای می تواند نور کافی را در بخش های مختلف آشپزخانه از جمله هود، کابینت، سینک و جزیره پراکنده کند و فضایی دنج و دوست داشتنی را بوجود آورد.

  • رستوران ها

در رستوران ها برای تاثیر بیشتر بر روی مشتریان می توان از چند لایه مختلف نورپردازی استفاده کرد. بطور مثال نورپردازی عمومی برای دید بهتر مشتریان و خواندن منو و خوردن غذا، همچنین برای پیشخدمت ها و آشپزها تا وظایف خود را در سالن غذاخوری و آشپزخانه به بهترین نحو انجام دهند.

همچنین بکار بردن نورپردازی تزیینی، علاوه برجنبه زیبایی که دارد، باعث بهتر و بزرگ تر دیده شدن رستوران می شود و می توان از آن برای نورپردازی بر روی تابلو ها و آثار هنری استفاده کرد.

  • کافی شاپ

در انتخاب نورپردازی برای کافه ها، علاوه بر فاکتورهای زیبایی شناختی و تم کلی و شخصیت کافه، باید به تجربه مشتریان و رهگذران از کافه و سلیقه عمومی مردم نیز توجه کرد. چراغ‌های ریلی از جمله وسایل روشنایی هستند که امروزه در کافه ها زیاد استفاده می شوند.

استفاده از نور کم و رنگ های گرم و ایجاد نقطه کانونی در این محیط ها می تواند تاثیر زیادی بر روی مشتریان بگذارد و فضایی رمانتیک و شاعرانه خلق کند.

سخن آخر 

همان طور که مشاهده کردید، لامپ‌ ها، جواهرهای خانۀ شما هستند، چرا که تاثیرِ شگرفی بر دکوراسیون خانه تان، و از همه مهم‌ تر، روحیه و سطح انرژی تان دارند.
این جواهرات را در مکان‌ های مناسب خانه قرار دهید تا بیشترین اثرگذاری را به بهترین شکل ممکن بر روحیه شما و دکوراسیون‌ منزل‌تان داشته باشند!

با آموختن و به کار بردن اصول صحیح نورپردازی در دکوراسیون داخلی، می توانید خانه ای آرامش بخش و رویایی داشته باشید و از تمام فضاهایتان بهترین بهرۀ ممکن را ببرید. اگر هم احساس می کنید باید از یک متخصص کمک بگیرید، تعلل نکنید!

تعداد بازدید: 201

نظرات

همه ی ما می دانیم نورپردازی از اصلی ترین اصول طراحی دکوراسیون محیط پیرامون می باشد. در همین جهت مجموعه طبف نور محصولات شرکت های معتبر را گردآوری کرده تا بتواند رضایت مشتریان را جذب کند.
فروشگاه طیف نور علاوه بر فروش محصولات روشنایی و الکتریکی سعی دارد مناسب ترین قیمت و مشاوره تخصصی نورپردازی رایگان را نیز به مشتریان ارائه دهد. همچنین شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نماید.
مهم ترین دستاورد مدت ها تلاش تیم ما رضایت مشتریان عزیزمان می‌باشد که با ارزش ترین سرمایه ما محسوب می شود .

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×